Mitől fájhat a fogunk?

Mitől fájhat a fogunk?

A fogfájás az egyik legbosszantóbb probléma, mert az étkezésen és a beszéden kívül, a hangulatunkra is rányomja a bélyegét. Legyen szó éles, nyilalló vagy tompa, átmeneti vagy hosszan tartó fájdalomról, mindenképpen megszenvedjük, ha fáj a fogunk. De vajon milyen okok állhatnak a fogfájás mögött? Az esetek többségében a fogfájás az elhanyagolt szájhigiénia, betegség vagy valamilyen trauma tünete. Nézzünk meg 3 gyakori okot!

  1. Fogszuvasodás
    A fogszuvasodás az egyik leggyakoribb ok, ami a fogfájás mögött meghúzódik. Az elhanyagolt szájhigiénia, az étkezések után a szájban-fogak között maradó ételmaradékok remek táptalaja a szájban lévő káros baktériumok elszaporodásának. Előbb lepedék képződik, majd sav termelődik, ami lassacskán leépíti a fogzománcot. Ennek jele lehet például a cukros, édes üdítők és ételek elfogyasztása után jelentkező fájdalom.
  2. Letört fog
    A törés vagy más traumán átesett fog esetében a fájdalom mértéke például attól is függ, hogy szabaddá válik-e a fogbél – amiben az idegek húzódnak – és ha igen, akkor milyen mértékben? A letört fog egyébként nemcsak egy baleset vagy sportsérülés, esetleg egy rossz harapás következménye is lehet. Előfordulhat az is, hogy a fogcsikorgatás és az állkapocs szorítása okán keletkezett nyomás miatt is kialakulhat a fájdalom, például apró hajszálrepedések és a fog gyengülése miatt.
  3. A foggyökér gyulladása
    A fogakon, illetve főként az ínyvonal környékén lerakódó plakkok, valamint baktériumok felelősek a fog gyökerébe és annak környékére leszivárgó, onnan pedig akár a fogbélbe is eljutó káros anyagok okozta gyulladásokért. A foggyökér, illetve a fogbél gyulladásának tünete lehet például a harapás során fellépő érzékenység, vagy a meleg étel-ital hatására jelentkező fájdalom.